نظافت راه پله

طبیعی است که زندگی در یک خانه بی نظم و کثیف بسیار کسل کننده به نظر برسد. هر کسی می داند که به طور مرتب می بایست نسبت به نظافت بخش های مختلف منزل خود اقدام کند. یکی از بخش های مهم منازل مسکونی و به خصوص خانه های چند طبقه و آپارتمانی، راه پله است. راه پله در آپارتمان ها جزو مشاعات محسوب شده و در نمای عمومی ساختمان تاثیر بسیار زیادی دارد. به همین دلیل الزامی است که هر چند وقت یک بار نسبت به نظافت راه پله های منزل خود بپردازیم. در این مطلب قصد داریم توضیحات مفصلی درباره نظافت راه پله و موضوعات متناسب با آن داشته باشیم؛ پس با ما همراه باشید…

جدول

 

چرا باید نظافتچی راه پله استخدام کنیم؟

همانطور که گفته شد نظافت مرتب راه پله و دیگر مشاعات ساختمان امری واجب و ضروری است. اما یک سوال، آیا این کار همانقدر که به نظر می رسد راحت است؟ بسیاری از افراد تصور اشتباهی درباره این کار داشته و فکر می کنند که نظافت راه پله یک کار راحت و ساده است که در چند دقیقه به وسیله یک سطل و جارو انجام می شود. اما اصلا این طور نیست!

نظافت راه پله هم مثل هر خدمت دیگری نیازمند دقت، مهارت و کاربلدی شخصی است که آن را انجام می دهد. برای مثال، آیا تا به حال به راه پله های ساختمان های چند طبقه،برج های مرتفع و شرکت های پر زرق و برق فکر کرده اید؟ طبیعی است که نظافت بخش های مختلف راه پله این ساختمان ها کار هر کسی نیست! در ضمن، ممکن است شما و دیگر اعضای خانواده مشغله های کاری زیادی داشته باشید و فرصت کافی برای نظافت راه پله منزل کوچک خودتان را هم نداشته باشید.

پس با وجود این همه مشکل راه جل چیست؟ امروزه شرکت های خدماتی مختلفی مثل مجموعه بسپارش وجود دارند که خدمات نظافت راه پله را به مشتریان خود ارائه می دهند. این شرکت ها افرادی ماهر و زبده را استخدام کرده و بعد از تماس مشتریان آنها را به مناطق مختلف می فرستند تا کار نظافت راه پله، نظافت پارکینگ، نظافت آسانسور و نظافت مشاعات دیگر ساختمان را به خوبی ارائه دهند. استخدام نظافتچی از این مجموعه ها می تواند بهترین راه برای داشتن یک خانه تمیز و زیبا باشد!

عکس ۱

وسایل مورد نیاز برای نظافت راه پله

هر شغلی لوازم و ابزار خاص خودش را دارد که بدون آنها کار پیش نمی رود. در مورد شغل خدماتی نظافت منزل و مخصوصا راه پله هم همین مسئله صدق می کند. یک نظافتچی ماهر با ابزارها و وسایل کار خود می تواند کار نظافت راه پله یک ساختمان را فقط در چند ساعت و به بهترین شکل به اتمام برساند. برای اینکه با وسایل مورد نیاز نظافت راه پله بیشتر آشنا شوید، به ادامه این بخش توجه کنید:

لیست وسایل نظافت راه پله:

 • تی و جارو: مطمئنا مهم ترین موارد همین ها هستند! تی و جارو در اکثر بخش ها و مراحل نظافت راه پله کاربرد وسیعی دارند و وجود آنها الزامی است. درباره استفاده از جارو باید به یک نکته دقت شود؛ پس از هر بار استفاده از جارو بهتر است آن را با آب گرم و صابون خوب شسته و تمیز شود. بعد از آن هم باید جارو باید خوب تکان داده شود تا خشک شده و آماده استفاده دوباره شود. اگر این کار به درستی انجام نشود، جاروی کثیف منجر به خراب شدن نتیجه کار خواهد شد!
 • خاک انداز: همانطور که می دانید این وسیله برای جابجا کردن گرد و خاک کاربرد دارد. همچنین زباله ها و ضایعات ریزی که در هنگام نظافت راه پله به وجود می آیند نیز توسط همین ابزار جمع آوری و دور ریخته می شوند.
 • دستمال گردگیری: دستمالی که برای این کار استفاده می شود باید بدون پرز باشد. بهترین جنس دستمالی که برای گردگیری از آن استفاده می شود یک دستمال نخی بدون پرز است که می تواند اغلب سطوح را از گرد و خاک و آلودگی پاک کند.
 • مواد شوینده: طبیعی است که در کنار آب و صابون برای پاک سازی و نظافت راه پله و دیگر بخش های خانه، سایر شوینده های شیمیایی نیز نیاز خواهند شد. وایتکس، جوهر نمک، ضد عفونی کننده ها و … از این دست موارد هستند.
 • دستکش: نظافتچی راه پله در مواقع بسیاری باید کار خود را به کمک شوینده های شیمیایی و خورنده انجام دهد. تماس مستقیم با این مواد و محلول های آنها می تواند برای پوست دست بسیار مضر باشد. به همین دلیل بهتر است تا هنگام انجام دادن نظافت راه پله، نظافت آسانسور، نظافت پارکینگ و… از دستکش های مناسب استفاده شود. البته پوشیدن دستکش یک دلیل دیگر هم دارد! اگر فرد نظافتچی دستکش نپوشد، در انتهای کار اثر انگشتان او در سطوح مختلف باقی خواهند ماند.

عکس ۲

نظافت راه پله و مشاعات چه مراحلی دارد؟

کار نظافت راه پله و دیگر مشاعات ساختمان طبق یک دستور العمل کلی انجام شده و مراحل مشخصی دارد. معمولا در ابتدای کار نظافت سراغ جارو زدن راه پله های می روند. نظافتچی ها این کار را از طبقات بالایی شروع کرده و به سمت طبقات پایین ادامه می دهند. بعد از آن نوبه به پارکینگ و حیاط خانه می رسد که باید خوب و با دقت تمیز شوند.

در ادامه کار باید پله ها و نرده ها را به وسیله تی و دستمال عاری از هر لکه و کثیفی ناخوشایند کرد. بهتر است در هنگام انجام این مرحله یک سطل آب در کنار خود داشته باشید و مرتب طی و دستمال را با آن خیس کنید. اگر آب سطل را به طور مستقیم روی سطوح خالی کنید منجر به ایجاد و باقی ماندن آثار و لکه هایی می کند که نتیجه کار را خراب می کنند. دقت داشته باشید که همه جای پله ها و نرده های راه پله باید با ظرافت و دقت پاک شوند تا همه چیز عالی به نظر برسد. در نهایت نوبت به خشک کردن سطوح می رسد که برای از بین بردن آثار آب الزامی است!

این دستور العمل مخصوص منازلی است که درخواستی برای نظافت و شست و شوی پشت بام، آسانسور،لابی، بالکن و دیگر مشاعات ساختمان ندارند. در صورتی که این بخش ها هم جزو سفارش مشتری باشند باید برای هر مورد اقدامات و مراحل مخصوص به خود را دنبال کرد. در ادامه عناوین گفته شده را بازتر می کنیم و درباره هر یک بیشتر توضیح خواهیم داد.

عکس ۳

راه پله چطور نظافت می شود؟

اولین موردی که بررسی می کنیم خود راه پله است! برای نظافت راه پله باید همه پله ها، نرده ها و البته پادری ها تمیز شوند. برای این منظور لازم است که تمام نرده ها از جهت های مختلف و بوسیله یک دستمال خیس و تمیز گردگیری شوند. کف راه پله بایستی به وسیله تی و جاروی خیس به خوبی تمیز شود تا هیچ لکه یا ردی از آلودگی به چشم نخورد. توجه داشته باشید که سطلی که بوسیله آن تی، جارو و دستمال خیس می شوند حتما تمیز باشد! در صورت کثیف بودن سطل یا آب درون آن، در انتهای کار همه جا پر از لکه های بد رنگ خواهد بود.

در ادامه کار نظافت راه پله ساختمان، به پنجره های راه پله و شیشه های آنها توجه می شود. این موارد در نمای خارجی و داخلی راه پله بسیار تاثیرگذار هستند و باید با دقت تمیز شوند. لبه پنجره ها به خوبی دستمال کشیده می شوند تا از گرد و خاک و چربی پاک شوند. شیشه ها هم با دو دستمال خیس و خشک و یا ابزار مخصوص از سمت داخل راه پله شسته می شوند. البته اگر برای نظافتچی مقدور باشد، نظافت شیشه ها از سمت بیرون ساختمان هم انجام می شود.

حتما دقت داشته باشید که در هنگام نظافت راه پله و در مواقع نیاز جاکفشی ها جابجا شده و فضای راه پله در دسترس قرار بگیرد. این کار برای تمیز شدن کل راه پله ضروری است! اگر در ساختمان جلوی درب واحدها مواردی مثل پادری پهن شده باشد، تمیز کردن و شست و شوی این موارد هم الزامی است. پادری ها، گردگیرها، کفپوش ها و سایر وسایلی که در راه پله قرار می گیرند باید بوسیله آب و مواد شوینده شسته شده، خشک شده و به جای خود برگردانده شوند.

در مرحله انتهایی کار نظافت راه پله، زباله های ریز و درشتی که در طول جارو کردن و طی کشیدن جمع شده اند و همچنین کیسه های زباله، همگی به بیرون از ساختمان برده می شوند. راه پله در انتهای کار باید بدرخشد و کاملا خشک باشد. این دو مورد نشان می دهند که نظافتچی تا چه حد کار خود را درست انجام داده است.

نظافت پارکینگ و حیاط چگونه است؟

شیلنگ آب اولین و پرکاربردترین وسیله ای است که برای نظافت و شستن پارکینگ به کار برده می شود.

به طور معمول تمامی افراد برای شستشوی مشاعات و پارکینگ از شلنگ آب استفاده می کنند. گاهی پیش می آید که لکه های روغن بر روی زمین باقی می مانند که شما می توانید برای پاک کردن لکه های روغن در پارکینگ از شوینده و در صورت لزوم سفید کننده استفاده کنید. همه چنین برای بهتر تمیز شدن لکه ها می توانید از فرچه استفاده کنید و در نهایت کل قسمت پارکینگ را به کمک شلنگ آب بشویید.محوطه جلوی درب کوچه و درب پارکینگ ساختمان نیز باید تمیز و شستشو شود.مراحل شستن کف پارکینگ در نظافت راه پله و مشاعات به صورت زیر می باشد:ابتدا نیاز است تا کل محوطه پارکینگ جارو زده شود .پس از جارو زدن باید کل محوطه توسط شیلنگ یا سطل پر از آب خیس شود وسپس با استفاده از تی آب موجود در پارکینگ باید به سمت چاه هدایت شود.

 

نکته: در پارکینگ هایی که به دلیل روغن ریزی قسمت هایی از پارکینگ روغنی شده است. لازم است تا قبل از خیس کردن پارکینگ یک محلول آب و تاید غلیظ درست کنید و با استفاده از تی چند بار بر روی محل روغنی بکشید تا لکه از بین برود. البته در این فرآیند ممکن است لکه به طور کامل ازبین نرود اما در تمیز شدن آن نقش پررنگی دارد.

قیمت نظافت راه پله در تهران

قیمت نظافت راه پله به عوامل متعددی بستگی دارد که عبارتند از:

 • تعداد طبقات برج، آپارتمان و مجتمع؛
 • تعداد آسانسور‌ها؛
 • کیفیت نرده‌ها و تعداد درب و پنجره‌ها؛
 • میزان مواد شوینده و لوازم مصرفی مورد نیاز؛
 • متراژ پارکینگ و لابی ورودی ساختمان؛
 • تعداد طبقات پارکینگ.

انتظارات و درخواست‌های کارفرما نیز بر قیمت و اجرت نظافت راه پله تأثیر دارد. شستشو یا نظافت کفپوش‌ها و یا ضدعفونی کردن راه پله‌ها و لابی و پارکینگ از این موارد است.

نظافت راه پله در تهران - بِسپارش
نظافت راه پله در تهران – بِسپارش

قیمت نظافت مشاعات و راه‌ پله‌ها در بازار

به طور کلی هزینه نظافت راه پله و مشاعات ساختمان تحت تأثیر عوامل متعددی است. عمدتاً نرخ‌گذاری بر اساس ساعت است. به طور مثال هر ۴ ساعت نرخ ثابت است و به ازای هر ساعت اضافه، مبلغ افزایش پیدا می‌کند. یا در صورتی که نیاز به نیروی بیشتری باشد به ازای هر نفر قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند. با این وجود شرکت‌های مختلف قیمت‌های متنوعی را بر حسب موقعیت ساختمان، تعداد طبقات و انتظارات کارفرما ارائه می‌کنند. با توجه به اینکه لابی، پارکینگ، راه پله‌ها و اتاق آسانسور، از جمله بخش‌هایی است که بیشتر به چشم می‌آید، نظافت این بخش‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. به عبارت دیگر، تمیزی این بخش‌ها نشان دهنده وجود قانون و مقررات صحیح آپارتمان نشینی و میزان رعایت و مشارکت ساکنین در تمیزی مشاعات است.

چگونگی نظافت مشاعات و راه ‌پله‌ها

نظافت راه پله‌ شامل موارد زیر است:

 • نظافت راهروها و راه پله ها و پاگردهای کلیه طبقات؛
 • تمیز کردن قرنیزها و سنگ‌ها، دیواره‌ها و نرده‌ها؛
 • نظافت کابین آسانسور؛
 • نظافت درب و پنجره‌ها و شیشه‌ها؛
 • شستشوی لابی پارکینگ؛
 • شستشوی محوطه ورودی و درب پارکینگ.

در انتها باید نسبت به خشک کردن کف و دیوار مشاعات اقدام شود تا رد پا و آلودگی مجدداً جذب نشود.

بهترین قیمت نظافت راه پله - بسپارش
بهترین قیمت نظافت راه پله – بسپارش

عنوان های در حال نگارش :

نظافت راه پله آپارتمان های تجاری و مسکونی

نظافت راه پله و منزل + هزینه؟

سفارش نظافت راه پله اینترنتی

بهترین شرکت نظافت راه پله و پارکینگ؟

سفارش انلاین نظافت راه پله و مشاعات

قیمت هر طبقه نظافت راه پله چقدر است؟

محاسبه قیمت نظافت راه پله آپارتمان

نظافت راه پله اداره و شرکت + قیمت

تعرفه نظافت راه پله چقدر است؟

بهترین شرکت نظافت راه پله و آپارتمان تهران؟

هزینه رفت آمد نظافتچی به عهده چه کسی می باشد؟

مناطق تهران

نظافت راه پله غرب تهران

نظافت راه پله شمال تهران

نظافت راه پله جنوب تهران

ترتیب مراحل نظافت راه پله

هزینه نظافت راه پله در تعطیلات

قیمت نظافت راه پله سال ۱۴۰۱

وظایف نظافتچی راه پله چیست؟

تماس فوری - 09192317131